Jak objednat Několik rad jak si u nás objednat letenky, hotely, auta, parkování, víza, pojištění

ZAVAZADLA

V letecké přepravě se rozlišují zavazadla příruční a zapsaná.

Příruční zavazadlo /hand bag, kabinové, carry-on baggage/ si bere cestující s sebou do kabiny letadla. Neexistují mezinárodní platné rozměry a povolená hmotnost zavazadla, protože každá letecká společnost má vlastní podmínky přepravy zavazadel v ekonomické a business třídě.
Nejběžněji povolená hmotnost je v ekonomické třídě do 8 kg /výjimka je třeba u letecké společnosti British Airways, která má limit hmotnosti 23 kg/, nejběžnější rozměry jsou 55 x 40 x 23 cm.

V případě překročení povolené hmotnosti a rozměrů bude zavazadlo odbavené jako zapsané zavazadlo a přepraveno v zavazadlovém prostoru. Některé letecké společnosti povolují vzít s sebou na palubu letadla pouze 1 kus zavazadla, některé společnosti povolují 1 kus zavazadla + např. laptop, dámskou kabelku apod.
Nízkorozpočtová společnost Wizz Air rozlišuje malé zavazadlo /rozměry 42 x 32 x 25 cm/ a velké kabinové zavazadlo /rozměry 56 x 45 x 25 cm/, za které vybírá poplatek cca 540 Kč /cena závisí na délce letu a termínu letu/.

Na palubě letadla se přepravuje zdarma dětský kočárek, invalidní vozík, slepecký pes doprovází-li nevidomou, hluchou nebo jinak postiženou osobu a záchranářský pes.

Zapsané /odbavené/ zavazadlo se přepravuje v zavazadlovém prostoru. Při odbavení je zavazadlo zapsáno na 2-dílný zavazadlový lístek, z kterého je jedna část připevněna na zavazadlo a druhou část dostane cestující. Je nutné si svou část pečlivě uschovat, protože se musí předkládat při případné reklamaci poškozeného zavazadla nebo ztráty zavazadla.

Hmotnost zavazadla a počet závisí na letecké společnosti a místa, kam letíte. V ceně letenky je obvykle 1 zavazadlo do hmotnosti 23 kg /výjimka je například u letecké společnosti Smart Wings - max. hmotnost zavazadla je 15 kg, Emirates - max. hmotnost zavazadla je 30 kg/.
Při překročení povolených kg je nutné na letišti zaplatit poplatky za nadváhu. Poplatky se liší podle destinací a ceníků leteckých společností. Některé letecké společnosti účtují poplatky za zavazadla u nejlevnějších letenek.

Proto doporučujeme, abyste si vždy ověřili, zda máte zavazadlo v ceně letenky. Pokud ne, tak pak je možné koupit letenku dražší, která zahrnuje přepravu zavazadla nebo zavazadlo doplatit zvlášť. Vždy je výhodnější platit zavazadlo před odletem online na webových stránkách letecké společnosti, při placení na letišti je poplatek vyšší.

Poplatek za druhé zavazadlo a přepravu sportovního vybavení a zvířat se platí na letišti podle ceníku konkrétní letecké společnosti. Při rezervaci letenky Vám sdělíme i výši případných poplatků a pomůžeme s platbou zavazadel online.

Cenné předměty nepatří do zapsaných zavazadel, ale vždy si je vezměte s sebou do příručního zavazadla na palubu letadla. Zapsaná zavazadla pečlivě zamkněte, případně nechte zabalit na letišti do folie. Na zavazadlo nezapomeňte připevnit visačku s Vaším jménem, adresou dočasného pobytu /hotel/ při odletu a při návratu adresou bydliště a telefon.

V autobusové přepravě je přeprava 1 příručního zavazadla a 1 zavazadla zdarma, u některých linek jsou povolena zdarma 2 zavazadla - záleží na destinaci, kam cestujete. Na požádání Vám rádi sdělíme přesné podmínky přepravy zavazadel.


© AirTicketPartner   |   Všechny práva vyhrazena   |   Vytvořil: vosy.cz